Δευτέρα, 12 Σεπτεμβρίου 2016

Άλωσε την Κόνιτσα (ΠΑΟ Κόνιτσας - ΑΠΟΕΛ 0-2)

Νικηφόρα πρεμιέρα για τον ΑΠΟΕΛ σε μία δύσκολη έδρα με δύσκολες καιρικές συνθήκες. Οι φιλοξενούμενοι άλωσαν την έδρα του ΠΑΟ Κόνιτσας.
Ο ΑΠΟΕΛ πήρε την νίκη χάρη σε γκολ από φάουλ του Γκούμα Κωστά στο 75' και σε γκολ του Παπανικολάου στο 88'
Στο Ά ημίχρονο και οι δύο ομάδες φάνηκαν να έχουν το άγχος της πρεμιέρας, περιορίστηκαν σε κάποια μακρινά σουτ με την 1η μεγάλη ευκαιρία να την στο 40' ο ΑΠΟΕΛ όταν ο Λέζος μόνος του απέναντι στον τερματοφύλακα να στέλνει την μπάλα άουτ.

Στο Β ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ ήταν καλύτερος και πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο δημιουργώντας αρκετές φάσεις. Στο 50' ο Λέζος βγαίνει μόνος του απέναντι στον τερματοφύλακα και να πλασάρει πάνω του. Στο 78' ο Γκούμας Κ. έκανε το 0-1 με εκτέλεση φάουλ,ο ΠΑΟ Κόνιτσας ανοίχτηκε για την ισοφάριση και ο ΑΠΟΕΛ βρήκε πολλούς χώρους και μέχρι να πετύχει το 2ο με τον Παπανικολαου στο 88' ο Λέζος για την φορά εντελώς μόνος του σε κενή εστία δεν κατάφερε να σκοράρει όπως και ο Στρακόσα στο 91'.
Ήταν μία σημαντική νίκη σε ένα ματς υπό βροχή καθόλη την διάρκεια του αγώνα.
Διαιτησία: Σιώμος (Κυριαζή-Πεχλεβανούδης)

ΠΑΟ ΚΟΝΙΤΣΑΣ: Παπαχαρίσης, Ζαχαρόπουλος, Γκίκας (66' Λάκκας Σπ.), Σακκάς, Τσιαλιαμάνης, Σπανός, Κατσούκης (46' Κυρτσόγλου Ε.), Λάκκας Αλ., Κυρτσόγλου Στ. (60' Παπαβασιλείου), Χαλούλος, Μάρκος.

ΑΠΟΕΛ: Νάτσης, Πρέντζας, Τσαπέτης, Γκούμας, Τσουμάγκας, Πιλιάφας, Στρακόσας, Νίτας (67' Παπανικολάου), Λέζος, Ζώης (82' Γουρνοπάνος), Γκούμας.