Τετάρτη, 17 Σεπτεμβρίου 2014

Αποκλείστικε η Κόνιτσα απο την Ανατολή στο θεσμό του κυπέλλου

Tο δύο στα δύο εναντίον της Κόνιτσας έκανε η ομάδα τη Ανατολής που επικράτησε και στο κύπελλο με 3-1 μετά τον τελικό του Super Cup που είχε νικήσει με 1-0 και απέκλεισε από τη συνέχεια του θεσμού την περσινή κάτοχο του τροπαίου.
Η Ανατολή ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και δίκαια πήρε τη νίκη-πρόκριση. Το παιχνίδι στο πρωτο μισάωρο ήταν ντέρμπι και στο 34΄ η Κόνιτσα πήρε το προβάδισμα στο σκορ όταν ο Κίτσος μπήκε στην περιοχή και ανατράπηκε. Ο διαιτητής Μήτσιος υπέδειξε το πέναλτι και ο «παθών» το μετέτρεψε σε γκολ κάνοντας το 0-1.
Τρία λεπτά αργότερα όμως, στο 37, ήρθε η απάντηση όταν ο Τσιούρης έβγαλε τη σέντρα ο Ναυρόζογλου έκανε την κεφαλιά, η μπάλα στρώθηκε στρωθηκε στον Μώκο και εκείνος με σουτ έκανε το 1-1. Λίγο πριν την εκπνοή του ημιχρόνου η Ανατολή πήρε το προβάδισμά όταν εκτελέστηκε κόρνερ, ο Μώκος έκανε την προβολή και η μπάλα βρέθηκε στα δίχτυα κάνοντας το 2-1.
Στο 60' η Ανατολή είχε δοκάρι με τον Μώκο μετά από σέντρα του Χριστακόπουλου.
Έχοντας το ψυχολογικό προβάδισμά η Ανατολή κατάφερε να επιβάλλει το ρυθμό της και στα πρωτά λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, οπού και πέτυχε και τρίτο γκολ στο 62΄ όταν ο Χριστακόπουλος μπήκε στην περιοχή από αριστερα και με ωραίο σουτ έκανε το 3-1.
Από εκεί και μετά η Κόνιτσα έγινε πιο ενεργητική χωρίς να έχει όμως την ουσία, δηλαδή το γκολ. Στο 76΄ είχε μεγάλη ευκαιρία να μειώσει το σκορ όταν ο Λάμπρου πάσαρε την μπάλα στον Ράγγα και εκείνος με σουτ σημάδεψε το οριζόντίο δοκάρι, ενώ στο 87΄είχε άλλη μια ευκαιρία με τον Λάμπρου.
Πριν την έναρξη του αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στην μνήμη του πρώην προέδρου Γιώργου Τικμανίδη ο οποίος "έφυγε" από την ζωή, ενώ οι παίκτε της Ανατολής αγωνίστηκαν με μαύρα περιβραχιόνια.

Διαιτησία: Μήτσιος (Θανασιάς, Ντόντης)

Ανατολή: Σκουλίκας, Τσακανίκας, Γκαρτζονίκας, Τσιούρης, Μπίζιος, Χαμπίμπης, Ευαγγελίδης, Μώκος (78΄ Κύρκος), Ναυρόζογλου (75΄ Τσιρογιάννης), Ορφανός (81΄ Χριστοφορίδης), Χριστακόπουλος

Πίνδος Κόνιτσας: Χατζηρούμπης, Βλάχος Χ., Ντρίκος, Αγόρου (63΄ Μάρκος), Βλάχος Π., Πατσούρας, Κίτσος (46΄ Χαλούλος), Μήτσος, Λάμπρου, Δημόπουλος (63΄ Ράγγας), Μουρεχίδης

Τα αποτελέσματα του κυπέλλου ερασιτεχνών

Ελληνικό - Σερβιανά 1-5
Ζωοδόχος - ΠΑΟ Κόνιτσας 3-0
Δροσοχώρι - Αγία Μαρίνα 2-1 παρ. (1-1 κ.α.)
Αμπελόκηποι - Σταυράκι 0-4 παρ. (0-0 κ.α.)
Καστρίτσα - Πωγωνάτος 1-3
Αμπελιά - Βουνοπλαγιά 6-0
Μικρασιάτες - Χουλιαράδες 1-3
Βελισσάριο - Καλπάκι 2-3 πεν.(0-0 κ.α. και παρ.)
Πράμαντα - Ολυμπιακός Βοτανικού 1-0
Κρύα - Ροδοτόπι 4-2 πεν (1-1κ.α. και παρ.)
Ανατολή - Κόνιτσα 3-1
Πέραμα - Μουσιωτίτσα 2-0
Κάστρο - Δαφνούλα 3-1

Η κλήρωση της επόμενης φάσης είναι 13 Οκτωβρίου και οι αγώνες θα γίνουν στις 22 του ίδιου μήνα