Σάββατο, 2 Φεβρουαρίου 2013

Νίκης κορυφής η Κόνιτσα, 1-3 στην Κρύα

Η Κόνιτσα ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι κορυφής της 22ης αγωνιστικής της Α' Ερασιτεχνικής και με τη νίκη της με 3-1 έπιασε την Κρύα στην κορυφή και τους 41 βαθμούς.

Οι Κονιτσιώτες μπήκαν καιλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με γκολ από τα αποδυτήρια, μόλις στο 2' με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γερονάτσιου που νίκησε τον Βάσιο για το 0-1. Στη συνέχεια η Κρύα προσπάθησε να ισοφαρίσει όμως το σουτ του Κατσίφα στο 12' πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Στο 14' σουτ του Διαμαντόπουλου μπλόκαρε ο Καϊσίδης που έδιωξε και στο 18' εκτέλεση φάουλ του ίδιου παίχτη της Κρύας. Στο 36' ο Λάμπρου βγήκε στην αντεπίθεση από πλάγια δεξιά ωστόσο αστόχησε απέναντι από τον Βάσιο. Δυο λεπτά αργότερα, στο 38', ο Δημόπουλος εκτέλεσε φάουλ και ο Βαζάτης με κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής έγραψε το 0-2.
Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους και προσπάθησαν να μειώσουν το σκορ. Το κατάφεραν με σουτ του Λαδιά Σ. στο 65' που νίκησε τον Καϊσίδη (σ.σ δεν είχε καλό οπτικό πεδίο στη φάση) και έκανε το 1-2. Στο 75' ο Καϊσίδης έδιωξε με τις γροθιές εκτέλεση φάουλ του Λαδιά Σ. Κι ενώ όλα έδειχναν ότι θα πάμε για συγκλονιστικό τελευταίο δεκάλεπτο, σε μια αντεπίθεση της η Κόνιτσα πέτυχε και τρίτο γκολ. Συγκεκριμένα ο Λάμπρου κινήθηκε από αριστερα, κόπηκε από τους αμυντικούς της Κρύας όμως η μπάλα κατέληξε στον Δημόπουλο που με ωραίο αριστερό σουτ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Βάσιο και πέτυχε το 1-3, "κλειδώνοντας" τη νίκη για τους φιλοξενούμενους.
Το σκορ δεν άλλαξε στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης παρά τα σουτ του Ντέτσικα στο 81' και του Λαδιά Σ. στο 86'.

Διαιτησία: Κατσικογιάννης (Γούκος- Παπαδημητρίου).

Κρύα (Κύργιος): Βάσιος, Δούβλης, Διαμαντόπουλος (40' Ντέτσικας), Πάκος, Λαδιάς Π. (44' Λαδιάς Σ.), Μπίζιος, Κατσίφας, Ντάκης (82' Δήμος), Πολυχρονιάδης, Μπαμπούλιας, Τσολάκος.

Πίνδος Κόνιτσας (Χαλούλος): Καϊσίδης, Βλάχος Χ., Βλάχος Π., Βαζάτης (70' Βλάχος Π.), Τσαλιαμάνης, Κυρτζόγλου, Πούλιος (80' Μάρκος), Γερονάτσιος, Χαλούλος, Δημόπουλος (89' Μουρεχίδης), Λάμπρου.