Δευτέρα, 7 Ιανουαρίου 2013

Μια ανάσα από την κορυφή η Πίνδος

Ποδαρικό... με νίκη έκανε η Πίνδος Κόνιτσας, που πήρε το πρώτο της τρίποντο για το 2013, κερδίζοντας τη Λαψίστα με 3-1. Με τη νίκη της αυτή η ιστορική Πίνδος σκαρφάλωσε στη δεύτερη θέση, μειώνοντας μάλιστα τη διαφορά της στον ένα βαθμό από την πρωτοπόρο Πεδινή. Στο πρώτο 45λεπτο η ομάδα της Κόνιτσας είχε την υπεροχή, ωστόσο, όντας κάπως φλύαρη επιθετικά δεν κατάφερε να μετουσιώσει σε γκολ τις ευκαιρίες που δημιούργησε.
Έτσι, η ουσία για την Πίνδο ήρθε στην επανάληψη, όπου εκτός από το όμορφο θέαμα, αντάμειψε με τρία γκολ τους φιλάθλους τους.
Πιο συγκεκριμένα, δύο λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου μέρους ο Πούλιος με σουτ άνοιξε το σκορ, για να ισοφαρίσει στο 50' σε 1-1 η Λαψίστα με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μάνταρη, καθώς προηγουμένως η μπάλα προσέκρουσε στο χέρι του Βλάχου Χ.
Στο 63' ο Πούλιος με δεύτερο προσωπικό του τέρμα έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην Κόνιτσα, ενώ ο Χαλούλος με σουτ στο 84' διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Διαιτήτευσε ο κ. Κατσικογιάννης.

ΠΙΝΔΟΣ: Χατζηρούμπης, Βλάχος Χ, Βλάχος Π, Αγόρου, Τσαλιαμάνης, Βαζάτης, Πούλιος (73' Μουρεχίδης), Μάρκος (60' Δημόπουλος), Γερονάσιος, Λάμπρου (80' Κυρτζογλου)
ΛΑΨΙΣΤΑ: Γκουγιάννος, Σιώζιος Θ (50' Τζαλαγιάννης), Σιώζιος Β (65' Μπαλαγιάννης), Χάιδος, Γεωργίου, Κατσαρός, Γούκος, Μπονόβας, Μαλέσκος, Μάνζίαρης (69' Νάσιος), Νεκτάριος.

Η Διοίκηση, η τεχνική ηγεσία και οι ποδοσφαιριστές της Πίνδου Κόνιτσας εύχονται καλή χρονιά με υγεία και ευτυχία σε όλο τον αθλητικό κόσμο.
Μετά από τέσσερις μήνες αγωνιστικής απραξίας επέστρεψε εδώ και μια εβδομάδα στις προπονήσεις ο Κώστας Δημόπουλος ο οποίος αντιμετώπιζε σοβαρό πρόβλημα τραυματισμού (κοιλιακούς, αλλά έκανε οστικό οίδημα στο ιβικό) και αγωνιστικέ για 30' λέπτα στον αγωνα με την Λαψίστα, αναμένεται με την εμπειρία του να βοηθήσει στον δεύτερο γύρο την Πίνδο.